24 Oct 2012

Chapter 2: The Ship



Where is the ship headed?


23 Oct 2012

Chapter 1: The Treasure


So where did the treasure go?

21 Oct 2012

The Story Has Just Begun.

There was a legend, known only to a few men, that has been passed down from decades ago. 

And finally, it's time for it to be unfolded.

14 Oct 2012

AUDITIONS?!


Hey hey hey Artemis!
Want to sing?
Want to dance?
Want to beatbox?
Want to display your super-secret hidden talents at our up and coming Faculty Outing 2?!

Sure.
Just fill in THIS sign up form and click submit now!
Wow your friends within the faculty!
For girls, charm those guys with your angelic voices and sexy dance moves and for guys, dazzle the girls with your fierce and powerful dance steps and mesmerise them with your incredibly sexy voice~
If you do it within the next 2 minutes, you'll get a free FO2 entry ticket!

EDIT:
Too late, sorry :(
But it's never too late to sign up!
SIGN UP NOW!
EDIT2: ONLINE SIGNUPS ARE NOW CLOSED.

11 Oct 2012

Graduation

2 years.
21 months.
624 days.
It's been quite a journey.


As you look back into the past two years, don't forget that even though the time has passed, the memories still stay. And it's the memories that truly count. So keep these memories close to your heart, and let them drive you on.

我要唱一首华初的歌,一首永远的歌

9 Oct 2012

Get ready to ROLL!

WASSUP ARTEMIS!

Welcome, welcome, welcome, to post-promos!

These two days have been filled with loads of sports and action as everyone fought in the annual FOS.

And after loads of exercise, you'll feel hungry won't you? ;)

Don't fret, cos on Wednesday morning, we will serve you breakfast (yayyyyy)! We have everything planned for you, from the tasty food to the fun and games, so just come prepared to EAT and HAVE FUN!

Oh, one more thing we need to mention! The greatest fun is actually in the food, so roll up your sleeves (we know our uniform/shirts are short-sleeved but we also know that you wear our awesome hoodie everywhere you go) to get ready for some ROLLING! That's gonna be the greatest fun :D

So cya on Wednesday, 8 am at canteen! And please be in BLUE (:

Love,
ArtemisFC <3

P.S. Okay, the post wasn't very helpful was it? But you've actually seen our cool blue banner and now we sing for you xD So that should complete the story. Cheers!

8 Oct 2012

CONFIRMED FOS TEAMS! :)



HEY GUYS! HERE ARE THE CONFIRMED FOS TEAMS!
Please be in your FACULTY SHIRT (A MUST!) and gather at 12PM (except table tennis) at the following stated venue tomorrow:

VENUE: Hall
GAME DURATION: 2 halves of 7min

NETBALL GIRLS TEAM 1
  1.         Yang Shu Yi [CAPTAIN]
  2.          Goh Jieying
  3.     Vanessa Neo
  4.     Zhang Jiale
  5.     Elgenia Wong
  6.     Hsu Yipeng
  7.     Angela Verita Lin
  8.     Rachel Huong

NETBALL GIRLS TEAM 2

  1.      Lim Woon Yee [CAPTAIN]
  2.      Amanda Wong
  3.      Chia Yijin
  4.     Wong Si Ying
  5.      Cheong May Xin
  6.      Gan Ming Hui
  7.      Lee Sin Lie
  8.      Gao Lin Qi

NETBALL GUYS TEAM 1

  1. Shi Guan Ming [CAPTAIN]
  2. Eugene Wong  
  3.  Lim Yu Liang
  4. Edmund Lau
NETBALL GUYS TEAM 2

  1.      Poon Weng Shern [CAPTAIN]
  2.     Tan Yu Zhi
  3.     Hu Pei Yu
  4.     Toh Hengyu
  5.     Wang Po En

VENUE: Basketball courts
GAME DURATION:
1st round - 2 halves of 7min;
Semi-finals & Finals - 2 halves of 10 min

BASKETBALL GIRLS TEAM 1


  1.     Pamela Loh [CAPTAIN]
  2.     Jolene Tan
  3.     Kimberlyn Tjipto
  4.     Lavinia Chu
  5.     Joy Wong

BASKETBALL GUYS TEAM 1

  1.     Bala Tan Jun Wei [CAPTAIN]
  2.     Zheng Han
  3.     Yu Zhuo Xin
  4.     Chen Li
  5.     Tian Zhen Yu      
  6.            Aaron Chia
  7.        Darius Yip

BASKETBALL GUYS TEAM 2
  1.      Alvin Chun [CAPTAIN]
  2.      Qian Chen Yang 
  3.      Ong Yu Hao
  4.      Christopher Toh
  5.     Quek Yu Fei
  6.      Shaun Tan
  7.      Sun Bang Jie
  8.     Xu Lin Feng
VENUE: Street Soccer court
GAME DURATION: 2 halves of 5 min

FLOORBALL GIRLS TEAM

  1. Sharmaine Oie [CAPTAIN]
  2. Cheong Yu Qian
  3. Glenna Tan
  4. Lim Jia Yu
  5. Samantha Tia
  6. Elizabeth Wong
  7. Jolyn Seah

FLOORBALL GUYS TEAM

  1. Shaw Wen Xuan [CAPTAIN]
  2. Ostin Yeo
  3. Karthic
  4. Edmund Ong
  5. Chua Cheng Hong
  6. Zhao Jinqing

VENUE: High Sch Table Tennis Room
TIME: 2.30PM
GAME DURATION:
1st round - best of 3 sets of 11 points
Semi-finals & Finals - best of 5 sets of 11 points

TABLE TENNIS GIRLS DOUBLES 1

  1. Teng Jin Chen
  2. Sherry Yeo

TABLE TENNIS GIRLS DOUBLES 2

  1. Tan Yi Yan
  2. Wong Siow Pin

TABLE TENNIS GUYS DOUBLES 1

  1. Khor Jia Wei
  2. Chung Qi Han

TABLE TENNIS GUYS DOUBLES 2

  1. Guan Ruo Fei
  2. Yu Modi

TABLE TENNIS MIXED

  1. Dennis Tan
  2. Stephanie Tan

VENUE: Volleyball courts
GAME DURATION: 1 set of 25pts

VOLLEYBALL GIRLS

  1. Jolene Loi [CAPTAIN]
  2. Sherlyn Tham
  3. Edna
  4. Low Yi Yuan
  5. Low Yi Xian
  6. Tan Luo Yi

VOLLEYBALL GUYS

  1. Nicholas N [CAPTAIN]
  2. Renaldo H
  3. Shawn Yong
  4. Aldon Teng
  5. Li Han Yi
  6. Wong Kang Ming

VENUE: Main field, poolside
GAME DURATION: 1 period of 7 min

SOCCER GIRLS

  1. Ong Wan Li [CAPTAIN]
  2. Lee Su Lynn
  3. Ngui Jia Yi
  4. Lim Hui Hong
  5. Tiffany Thalia Gunawan
  6. Lisa Koswara
  7. Hao Qing

SOCCER GUYS TEAM 1

  1. Choi Chun Kit [CAPTAIN]
  2. Ma Si Yuan
  3. Eugene Ng Bo Xiang
  4. Poh Jin An
  5. Lim Wei Jie
  6. Looi Yee Tat
  7. James Chong
  8. Zach Lim

SOCCER GUYS TEAM 2

  1. Suhas [CAPTAIN]
  2. Patrick Lim
  3. Yuan Han
  4. Choy Dian Shao
  5. Yeo Chee Yew
  6. Nicholas Ang
  7. Chua Deng Quan
  8. Nick Lee

VENUE: Main field, college side
GAME DURATION - 1 period of 10min

ULTIMATE FRISBEE MIXED 1

  1. Darren Teoh [CAPTAIN]
  2. Ng Zu Hao
  3. Nathaniel Goh
  4. Andre Lim
  5. Cui Chang
  6. Malcolm Tok
  7. Zhao Xing Liang
  8. Gin Ong
  9. Tan Jing Yi
  10. Edeline Goh
  11. Tan Jia Ying

ULTIMATE FRISBEE MIXED 2

  1. Seetoh [CAPTAIN]
  2. Chia Sheng Wei
  3. Issac Lau
  4. Johnathan Thor
  5. Boey Chun Weng
  6. Lim He Kai
  7. Marcus Lo
  8. Gary Heng
  9. Ang Wei Jian
  10. Rui Sian
  11. Nina
  12. Yang Shuo
  13. Tham Wan Qing
In case you guys don’t check the trove, here are the basic general rules:
1.      The teams will play round-robin matches. The eventual winner will be the team that tops the league table.
2.      For sport that each Faculty can send 2 teams (some sports have only 1 team per faculty), the teams will be put into 2 leagues and play round-robin matches within the league.
3.      Points system for each league:
·              3 points are awarded for a win during the league;
·              1 point is awarded for a win during the league.
4.      The top 2 teams from each league will advance to the semi-finals.
5.      1st position team of each league will play the 2nd position team from the other league in the semi-finals.
6.      The winner of the semi-finals will advance to the finals, while the losers of the semi-finals will play for 3rd and 4th placing.
7.      Each faculty will be awarded points according to their teams’ final positions in each of the sports:
·              Champion (1st) – 5 points
·              2nd – 3 points
·              3rd – 2 points
·              4th – 1 point
Overall Faculty Champion will be determined by the highest number of Championship points accumulated after all games are completed.

YEAUPS YEAUPS. Please go check the TROVE if you are unsure of how to play the games or anything! (: JIAYOU GUYS! WE CAN DO THIS TOGETHER! :D MUST TRY YOUR VERY BEST TO DO ARTEMIS PROUD KAYS XD XD XD 

ARTEMIS IS COUNTING ON YOU GUYS LE!!! <3


7 Oct 2012

FESTIVAL OF WIN.. ER SPORTS.

HEY ARTEMIS! Its your sports ICs once again!
Excited to know who is going out there to represent the Faculty in the Festival of Sports?!
Here are the team allocations!

NETBALL GALS:

Huong Yan
Goh Jieying
Amanda Wong
Zhang Jiale
Elgenia Wong
Vanessa Neo
Hsu Yipeng
Chia Yijin
Yang Shuyi
Angela Verita Lin
Wong Si Ying
Cheong May Xin
Gan Ming Hui
Lee Sin Lie
Lim Woon Yee


NETBALL DUDES:

Shi Guanming
Nick Lee
Nicholas Ang
Tan Yuzhi
Edmund Lau
Lim Yuliang
Yau Xuan
Po En
Poon Weng Shern
Toh Hengyu
Shawn Lim
Hu Pei Yu
Eugene Wong

BASKETBALL GALS:

Pamela Loh
Jolene Tan
Kimberlyn Tjipto
Lavinia
Joy Wong

BASKETBALL DUDES:
Alvin Chun
Tian Zhen Yu
Christopher Toh
Shaun Tan
Chen Li
Ong Yu Hao
Zheng Han
Bala Tan Jun Wei
Aaron Chia
Darius Yip
Xu Lin Feng
Yu Zhuo Xin
Qian Chen Yang 

FLOORBALL GALS:
Sharmaine Oie
Cheong Yu Qian
Glenna Tan
Lim Jia Yu
Samantha Tia
Elizabeth Wong
Jolyn Seah

FLOORBALL GUYS:
Shaw Wen Xuan
Ostin Yeo
Karthic
Edmund Ong
Cheng Hong
Jinqing

TABLE TENNIS GIRLS DOUBLES:
Ten Jin Chen
Sherry Yeo
TABLE TENNIS GIRLS DOUBLES (2):
Tan Yi Yan
Wong Siow Pin
TABLE TENNIS GUYS DOUBLES:
Khor Jia Wei
Chung Qi Han
TABLE TENNIS GUYS DOUBLES (2):
Guan Ruo Fei
Yu Modi
TABLE TENNIS MIXED:
Dennis Tan
Stephanie Tan
VOLLEYBALL GALS:
Sherlyn Tham
Jolene Loi
Edna
Yi Yuan
Yi Xian
Luo Yi

VOLLEYBALL GUYS:
Nicholas N
Renaldo H
Shawn Yong
Aldon Teng
Han Yi
Kang Ming

SOCCER GUYS:
Poh Jin An
Chun Kit
Lim Wei Jie
Ma Si Yuan
Lim Wei Jie
Looi Yee Tat
Eugene Ng
James Chong
Zach Lim
Patrick Lim
Choy Dian Shao
Suhas
Quek Yu Fei
Yuan Han
Chee Yew
Deng Quan

SOCCER GIRLS:
Tiffany Thalia Gunawan
Lisa Koswara
Lim Hui Hong
Ong Wan Li


ULTIMATE FRISBEE MIXED:
Darren Teoh
Zhao Xing Liang
Gary Heng
Gin Ong
Andre Lim
Edeline Goh
Jonathan Thor
Cui Chang
Ng Zu Hao
Seetoh
Ang Wei Jian
Sheng Wei
Issac Lau
Boey Chun Weng
Lim He Kai
Tan Jing Yi
Malcolm Tok
Dong Chao
Nina
Wan Qing
Rui Sian

PARTICIPANTS PLEASE MEET US AT 12 AT STONE BENCHES TOMORROW.
LET'S DO THIS ARTEMIS.